11.02.2015

Kvasinková infekce u psů a její léčba

Pošta pro psy přináší věčně aktuální téma, které se začíná v průběhu oteplování znovu objevovat a trápí naše čtyřnohé psí kamarády v hojné míře - kvasinková infekce. V tomto článku se vám pokusíme přiblížit co je vlastně kvasinková infekce, mykóza, jaké jsou její projevy a jak případně toto nepříjemné infekční onemocnění léčit. Navíc součástí aktuální březnové Pošty pro psy jsou jako DÁREK ZDARMA v krabičce antimykotické a antibakteriální ubrousky na tlapičky.

 

Co je kvasinková infekce a jak se projevuje?

 

Kvasinky Malassezia pachydermatis jsou nejběžnějším typem kvasinek a obyčejně vyskytují v zevním zvukovodu, v análních váčcích a v oblastech okolo análního otvoru a genitálií u psů a fen. Výjimkou výskytu nejsou také různé kožní záhyby, ať už v podpaží, tříslech, okolo tlamičky nebo přímo na kůži samotné. Nejčastěji se však tyto kvasinky vyskytují na tlapkách psů mezi polštářky. 

 

Pošta pro psy a čistící ubrousky pro psy, clorexyderm šampon, kvasinková infekce u psů, kvasinky a psiKvasinková infekce se projevuje především výraznou svědivostí postižené oblasti, viditelným zarudnutím, případně úbytek srsti v místě infekce, ve zvukovodech je projevem produkce tmavě hnědého, zapáchajícího mazu, barevná změna u drápků a okolních chlupů do rezava až červeno hněda, což způsobují psí sliny a reakce kvasinek. Typický je také zápach, který lze připodobnit k tzv. "myšině", který může přecházet až do štiplavého pachu.

   Pejskové či feny si takové infikované místo až zuřivě vykusují, škrábají ať už tlapkami nebo se snaží škrábat tzv. sáňkováním (což může být i jiná příčina potíží např. ucpané anální žlázky), škrábáním se o koberece, stěny atd. Zvíře bývá viditelně nervózní díky výrazně svědivým projevům. Oblasti mezi polštářky mohou být až malassezia pachydermatis, kvasinková infekce u psů, pes a plíseň na tlapkách, clorexyderm, pošta pro psynapuchlé a bolestivé při chůzi, což je nejtypičtější oblast výskytu kvasinkových infekcí, jak už bylo řečeno.

   Zajimavé je, že některá plemena jako je například West Highland White teriér, Americký kokršpaněl, Baset nebo šarpej bývají nejtypičtější plemena, která tato infekce postihuje nejčastěji, ale samozřejmě se toto běžné onemocnění nevýhýbá i dalším.

 

Jak dochází ke kvasinkové infekci u psů?

 

Nejčastějsi se začnou kvasinkové infekce objevovat s příchodem jara, kdy se začíná venku oteplovat a sem tam zaprší nebo v letních měsících, kdy se psi potí a také se koupou, ochlazují, čímž vzniká vlhké a teplé prostředí, které kvasinky přímo milují. Nicméně kvasinkovou infekci může také spustit oslabená imunita Vašeho psa, po léčbě antibiotiky nebo zvýšená produkce mazu či dlouhodobá léčba glukokortikoidy.

 

Léčba kvasinkových infekcí a prevence před onemocněním

 

Diagnostika kvasinek se provádí za pomocí stěrů a také za posouzení komplexní anamnézi zvířecího pacienta. Mnohdy bývá tato infekce zaměňována za projev sezónní alergie případně potravinové. Při lehčích projevech kvasinkové infekce můžeme vřele doporučit šampony Clorexyderm, případně spreye nebo tzv. spot ony, které velmi účinně a hlavně také šetrně napomáhají při léčbě kvasinkových infekcí, ničí bakterie a odstraňuje typický zápach kvasinek. Tyto přípravky na bázi Clorexydermu jsou již běžně dostupné v chovatelských potřebách či lékarnách.

  

Pošta pro psy, kvasinková infekce u psů, kvasinky mezi prsty, clorexyderm, malassezia pachydermatis

 Ošetření šamponem je vhodnější pokud se kvasinky vyskytují po těle jako podbřišek, třísla, kožní záhyby, ale i tlapky. Spot-on je pak vhodné použít na menší lokální ložiska jako bříško, mezi polštářky, okolo tlamičky nebo i do zvukovodů. Spreje představuje stejně jako spot-on snadnější aplikaci a manipulaci, doporučuje se spíše při mírnějších formách kvasinkových infekcí. Možno také použít přípravky jako například Canesten nebo Lamisil. V případě rozáhlejších infekcí nebo těch, které se již stávají chronickými je nutná porada s veterinárním lékařem a většinou dochází k nasazení glukokortikoidů a antimykotických látek.

   Prevencí před kvasinkovými infekcemi může být hlavně fakt, že po procházkách, hlavně v deštivých nebo letních obdobích budeme psa dostatečně vysušovat ručníkem (pokud snese, tak klidně i fénem) po celém těle, včetně slabin a oblastí mezi polštářky. Ideální je psovi očistit tlapky vlhkým hadříkem od nečistot a poté se snažit co nejvíce vysušit do sucha, hlavně u dlouhosrstých plemen. Účinným a praktičtějším ošetřeným jsou pak různé vlhčené ubrousky, které jsou přímo určeny na ošetření tlapek (třísel, oblastí análního otvoru), obsahují nejen pečující složky, ale hlavně také antibakteriální a antimykotické látky, které účinně napomáhají proti těmto infekcím. 

V případě, že byste rádi tyto antibakteriální a antimykotické, vlhčené ubrousky rádi vyzkoušeli, můžete si zakoupit aktuální březnovou Poštu pro psy, kde jdou tyto ubrousky mimo dalších produktů přibaleny jako dárek pro naše zákazníky. Vzhledem k blížícímu se jaru, vlhkému, ale již hřejivějšímu počasí, které kvasinky milují, doporučujeme jako prevenci tyto ubrousky.

 
ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Ženě utekl pes, našli ho o 1700 km dál

novinky.cz

Jak postupovat, když máte nové štěně? Podrobný manuál pro začátečníky

hobby.idnes.cz

Mazlíčci stále více trpí demencí. Může za to chudá strava a lenost

hobby.idnes.cz

FACEBOOK POŠTY PRO PSY