18.08.2014

Nepodceňujte dentální hygienu vašeho psa. Následky mohou být fatální!

Dentální hygiena nejen u psů v České republice je zanedbávána

 

plak na zubech, zubní pasty pro psy, enzymatické pasty pro psy, plaque off, zubní kámen pes, pošta pro psy

Je až s podivem, že i v dnešní době spousta majitelů psů nekontroluje zuby svému psímu kamarádovi, což potvrzuje 

mnoho veterinárních lékařů ve svých ordinacích. A to je velká chyba, protože dle výzkůmu je až 70% zdravotních problémů způsobeno orálními patologiemi, což není vůbec žádné zanedbatelné číslo. Dodnes ještě stále bohužel převažuje mezi majiteli domněnka, že k veterinárnímu lékaři se chodí jen s nutnou vakcinací, odčervením, ale jakmile dojde u psa ke kontrole dutiny ústní, mnoho těchto majitelů poté zůstává doslova v šoku, když jim lékař ukazuje zhnisané dásně, paradentózu, uvolněné zuby, hnisové váčky, infekce atd. Žádný z těchto problémů nelze rozhodně brát na lehkou váhu, protože mohou ohrožovat život psa.

 

Odpovědi typu: „Vždyť jemu ale z tlamy nepáchlo...“ jsou nejčastější reakcí majitelů poté co jim veterinární lékař ukáže stav zubů jejich psa. Kontinuální přítomnost bakterií a jejich přidružené toxiny v tlamě psa mají každodenní vlivzánět dásní u psa, gingisan, plaque-off, zánětlivé dásně pes, pošta pro psy na zdraví psa. A jak tyto patologické stavy v ústní dutině vlastně vznikají? Nejen psí dutina ústní poskytuje dostatek „tepla“ a vlhka, které podporuje významně růst mikroorganismů a působí tak jako dokonalý „inkubátor“ pro všechny druhy bakterií. Přítomnost většiny z nich je normální a přirozené, ale jakmile se mikrobiální flóra dostane mimo rovnováhu, začne se objevovat plak a zubní kámen, začnou se rychle množit patogenní organismy a zdravotní problémy na sebe nenechají dlouho čekat.

 

 

paradentoza u psa, psí paradentóza, pes a paradentóza

Zápach z tlamy nemusí být prvotním varovným signálem u psa, je tedy proto nutné, pravidelně kontrolovat stav zubů a ústní dutiny. Například chronické onemocnění paradontou může mít katastrofální následky. Toxiny onemocnění z paradonty se rychle vstřebávají do krevního oběhu psa a vzhledem k tomu, že ta je filtrovaná přes játra, ledviny a přenášena také do mozku a jiných životně důležitých orgánů, může dojít k trvalému nebo fatálnímu poškození orgánů, otravě. Veškerá onemocnění je důležité začít zavčas léčit, což platí i u onemocněních dutiny ústní.

 

Prevence je důležitá

 

Ano, určitě je lepší se pejskovi začít starat o zuby a dásně již od štěňátka a předcházet tak různým onemocněním a zánětům, jelikož 99% zákroků, čištění zubů, oprava kazů atd. Se provádí pod celkovou narkózou psa, což sebou nese nemalá rizika, která jsou navíc u starších psů mnohonásobně vyšší.

 

Jak se tedy starat o zuby a dásně Vašeho psího kamaráda? Jak je výše zmíněno, nejlépe již od štěněcího věku od přezubení. Naučte štěňátko zvykat na psí kartáček a pomalu na čištění zubů za pomocí kvalitních enzymatických past s různými příchutěmi (kuřecí, lososová..) a začněte s pravidelným čištěním chrupu. V případě, že máte pejska staršího a kartáček vyloženě nesnese, je vhodné použít speciální dentální gely nebo spreje s enzymy, které mají vysokou účinnost, osvěžují dech a nemají žádné vedlejší účinky. Nepodávejte psovi často konzervy a paštiky, které zůstávají dlouho na zubech a dásních psa. Odstranění zbytků potravy, nečistot a plaku můžete mechanicky napomoci čistění zubů psa, kartáček pro psy, zubní pasty pro psy, jak čistit psovi zuby, pošta pro psyspeciálními dentálními pamlsky, žvýkacími kostmi (nejlépe z buvolí kůže) nebo dentálními hračkami s výstkupky, které mimo jiné masírují a prokrvují dásně. Tyto hračky a pamlsky podávejte po každém jídle v rozumné míře. Výborné reference, které se linou nejen z veterinárních ordinací, ale i od zákazníků z internetových obchodů má speciální přípravek pro psy Alavis Plaque-off s řasou, který je velmi dobře přijímán, vydrží na dlouhou dobu a velmi účinně elmininuje zápach z tlamy a odstranění zubního kamene a plaku z povrchu zubů. Nejlépe podávat od jednoho roku, pokud je pes starší než tři roky, je účinost velmi snížena.

 

Péče o zuby a dásně vašeho psího mazlíčka je velmi důležitá a rozhodně se jí nevyplatí podceňovat. Vyhlašte s námi boj za zdravý psí chrup a svěží dech nejen koupí krabičky s Poštou pro psy, jejíž edice na měsíc září bude plná produktů z péče o chrup, ale bojujte proti tomuto nešvaru i vy ostatní, protože následky mohou být katastrofální.

 

 

 

Speciální dentální edici Pošty pro psy na měsíc září můžete zakoupit již ZDE za 290,- Kč s poštovným a balným GRATIS!.

 

Dentální hračky pro psy Kong můžete zakoupit zde: www.all4dogz.cz

Potřeby pro dentální hygienu: www.all4dogz.cz
ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Jak postupovat, když máte nové štěně? Podrobný manuál pro začátečníky

hobby.idnes.cz

Agresivní opilec vzal na ženu, krumpáč, zastavil ho až policejní pes

novinky.cz

Mazlíčci stále více trpí demencí. Může za to chudá strava a lenost

hobby.idnes.cz

FACEBOOK POŠTY PRO PSY