18.08.2014

Nepodceňujte dentální hygienu vašeho psa. Následky mohou být fatální!

Dentální hygiena nejen u psů v České republice je zanedbávána

 

plak na zubech, zubní pasty pro psy, enzymatické pasty pro psy, plaque off, zubní kámen pes, pošta pro psy

Je až s podivem, že i v dnešní době spousta majitelů psů nekontroluje zuby svému psímu kamarádovi, což potvrzuje 

mnoho veterinárních lékařů ve svých ordinacích. A to je velká chyba, protože dle výzkůmu je až 70% zdravotních problémů způsobeno orálními patologiemi, což není vůbec žádné zanedbatelné číslo. Dodnes ještě stále bohužel převažuje mezi majiteli domněnka, že k veterinárnímu lékaři se chodí jen s nutnou vakcinací, odčervením, ale jakmile dojde u psa ke kontrole dutiny ústní, mnoho těchto majitelů poté zůstává doslova v šoku, když jim lékař ukazuje zhnisané dásně, paradentózu, uvolněné zuby, hnisové váčky, infekce atd. Žádný z těchto problémů nelze rozhodně brát na lehkou váhu, protože mohou ohrožovat život psa.

 

Odpovědi typu: „Vždyť jemu ale z tlamy nepáchlo...“ jsou nejčastější reakcí majitelů poté co jim veterinární lékař ukáže stav zubů jejich psa. Kontinuální přítomnost bakterií a jejich přidružené toxiny v tlamě psa mají každodenní vlivzánět dásní u psa, gingisan, plaque-off, zánětlivé dásně pes, pošta pro psy na zdraví psa. A jak tyto patologické stavy v ústní dutině vlastně vznikají? Nejen psí dutina ústní poskytuje dostatek „tepla“ a vlhka, které podporuje významně růst mikroorganismů a působí tak jako dokonalý „inkubátor“ pro všechny druhy bakterií. Přítomnost většiny z nich je normální a přirozené, ale jakmile se mikrobiální flóra dostane mimo rovnováhu, začne se objevovat plak a zubní kámen, začnou se rychle množit patogenní organismy a zdravotní problémy na sebe nenechají dlouho čekat.

 

 

paradentoza u psa, psí paradentóza, pes a paradentóza

Zápach z tlamy nemusí být prvotním varovným signálem u psa, je tedy proto nutné, pravidelně kontrolovat stav zubů a ústní dutiny. Například chronické onemocnění paradontou může mít katastrofální následky. Toxiny onemocnění z paradonty se rychle vstřebávají do krevního oběhu psa a vzhledem k tomu, že ta je filtrovaná přes játra, ledviny a přenášena také do mozku a jiných životně důležitých orgánů, může dojít k trvalému nebo fatálnímu poškození orgánů, otravě. Veškerá onemocnění je důležité začít zavčas léčit, což platí i u onemocněních dutiny ústní.

 

Prevence je důležitá

 

Ano, určitě je lepší se pejskovi začít starat o zuby a dásně již od štěňátka a předcházet tak různým onemocněním a zánětům, jelikož 99% zákroků, čištění zubů, oprava kazů atd. Se provádí pod celkovou narkózou psa, což sebou nese nemalá rizika, která jsou navíc u starších psů mnohonásobně vyšší.

 

Jak se tedy starat o zuby a dásně Vašeho psího kamaráda? Jak je výše zmíněno, nejlépe již od štěněcího věku od přezubení. Naučte štěňátko zvykat na psí kartáček a pomalu na čištění zubů za pomocí kvalitních enzymatických past s různými příchutěmi (kuřecí, lososová..) a začněte s pravidelným čištěním chrupu. V případě, že máte pejska staršího a kartáček vyloženě nesnese, je vhodné použít speciální dentální gely nebo spreje s enzymy, které mají vysokou účinnost, osvěžují dech a nemají žádné vedlejší účinky. Nepodávejte psovi často konzervy a paštiky, které zůstávají dlouho na zubech a dásních psa. Odstranění zbytků potravy, nečistot a plaku můžete mechanicky napomoci čistění zubů psa, kartáček pro psy, zubní pasty pro psy, jak čistit psovi zuby, pošta pro psyspeciálními dentálními pamlsky, žvýkacími kostmi (nejlépe z buvolí kůže) nebo dentálními hračkami s výstkupky, které mimo jiné masírují a prokrvují dásně. Tyto hračky a pamlsky podávejte po každém jídle v rozumné míře. Výborné reference, které se linou nejen z veterinárních ordinací, ale i od zákazníků z internetových obchodů má speciální přípravek pro psy Alavis Plaque-off s řasou, který je velmi dobře přijímán, vydrží na dlouhou dobu a velmi účinně elmininuje zápach z tlamy a odstranění zubního kamene a plaku z povrchu zubů. Nejlépe podávat od jednoho roku, pokud je pes starší než tři roky, je účinost velmi snížena.

 

Péče o zuby a dásně vašeho psího mazlíčka je velmi důležitá a rozhodně se jí nevyplatí podceňovat. Vyhlašte s námi boj za zdravý psí chrup a svěží dech nejen koupí krabičky s Poštou pro psy, jejíž edice na měsíc září bude plná produktů z péče o chrup, ale bojujte proti tomuto nešvaru i vy ostatní, protože následky mohou být katastrofální.

 

 

 

Speciální dentální edici Pošty pro psy na měsíc září můžete zakoupit již ZDE za 290,- Kč s poštovným a balným GRATIS!.

 

Dentální hračky pro psy Kong můžete zakoupit zde: www.all4dogz.cz

Potřeby pro dentální hygienu: www.all4dogz.cz
ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Ženě utekl pes, našli ho o 1700 km dál

novinky.cz

Mazlíčci stále více trpí demencí. Může za to chudá strava a lenost

hobby.idnes.cz

Recenze odolných hraček pro psy, test hraček, Žvejkometr

all4dogz.cz

FACEBOOK POŠTY PRO PSY