02.02.2014

Bezpečnostní pás pro psa. Nutnost nebo přežitek?

Většina psů miluje jízdu autem, avšak nechávat svého mazlíčka volně se pohybovat po prostoru vozu je životu nebezpečné. Pes, který se volně pohybuje po autě může během vteřiny změnit život nejen Vám, ale i ostatnímbezpečnostní pás pro psa, bezpečnostní pásy pro psy, bezpečnostní postroj na psa účastníkům silničního provozu. Už jen pouhé dvě sekundy, které věnujete psovi a ne řízení, mohou zdvojnásobit riziko automobilové nehody, jak uvádí agentura Nadace pro bezpečnost provozu z USA, která nedávno také uveřejnila průzkum, kde 31% řidičů přiznává, že díky volnému pohybu psa po autě se během jízdy několikrát nebezpečně rozptylují.

 

Jízda se psem na klíně?

 

cestování se psem, bezpečnostní pásy pro psyAno, je sice moc roztomilé, vidět pejsky jak cestují páníčkovi či paničce na klíně, ale tento způsob je cestování je velmi nebezpečný pro psa a sedí-li takto majitel se svým psem na zadních sedadlech, tak i pro další cestující. Nepřipoutaný pes v autě, který váží například 22 kg, při rychlosti automobilu 50 km/h vyvine sílu-náraz zhruba o hmotnosti 1,8 tuny. Myslíte si, že takovou hmotnost dokážete udržet na klíně? Ani náhodou! Takto „vymrštěný“ pes může rozbít čelní sklo, ale také velice vážně zranit ba i zabít další cestující. Nezajištěný pes v případě nehody může také vyplašený z auta vyběhnout, někoho v šoku pokousat nebo způsobit další dopravní nehodu.

 

A co zákon?

 

Bohužel, Česká republika zákonem nestanovuje, aby byl pes při přepravě autem připoután nebo bezpečně oddělen od dalších cesujících. V zemích USA však na tento zákon, který by se neměl podceňovat pamatují jako například v Arizoně, Conecticutu, Maine nebo New Jersey Vás mohou pokutovat za nepřipoutaného a nezabezpečeného psa v autě, pokutou od 250 do 1000 dolarů. Na Havaji dokonce psi nesmějí cestovat na předních sedadlech vůbec.

 

Jak bezpečně cestovat se psem v autě

 

Existuje několik možností, jak zajistit bezpečné cestování s Vaším psem v automobilu. První z možností je oddělený prostor automobilu bezpečnostní mříží, většinou to bývá v kufru automobilu, tak jsou chráněni cestující v přední části vozu. Nicméně pes, který takto cestuje, by měl být taktéž připoután, protože v případě prudkého zabrždění nebo nárazu hrozí vymrštění psa zadním oknem automobilu, případně prudký náraz, který by mu mohl být osudný. Pokudpřepravky pro psy, klece pro psy, cestování se psem je pes zvyklý cestovat na sedadlech, určitě by měl být připoután pomocí bezpečnostního pásu pro psy a to na zadních sedadlech, která jsou pro převoz mnohem bezpečnější. Na současném trhu se nabízí několik druhů bezpečnostních pásů, ideální pásy jsou ty, které vypadají (lze je použít) jako kšíry, postroj pro psa, hrudní část mají vypolstrovanou, takže se nezařezávají psům do hrudníku a nejsou pro ně nikterak nepohodlné a celá síla je rovnoměrně rozložena v případě nárazu. Bezpečnostní pásy pro psy mají povětšinou univerzální systém, který snadno zacvaknete do místa pro uchycení bezpečnostních pásů do auta. Kvalitní bezpečnostní pásy pro psy poskytují oporu celému tělu a zabraňují volnému pohybu psa po autě, fixují psa na sedadlech, umožňují mu pohodlnou jízdu v sedě i v leže. Pásy, které dovolují libovolné natažení a pohybu po autě jsou k ničemu.

    Další možností jsou přepravky a klece do auta pro psy, které taktéž zamezují volnému pohybu psovi po místě a poskytují pejskovi dostatek soukromí, komfortu a jsou vhodné pro psy, kteří neposedí na sedadlech a neumí takto cestovat. Bezpečnostní klece a přeravky je idální převážet v kufrech automobilu, kde je třeba dbát na to, aby nedocházelo k jejich volnému pohybu po autě, musí být fixovány bezpečnostními pásy, úchyty tak, aby nedošlo ke zranění cestujících a psa. Přepravky, klece a pásy se nabízí v širokém sortimentu a dnes jsou již cenově dostupné pro každého. Nespoléhejte na to, že Váš pes, je vycvičený a v autě se ani nehne....stačí vteřina, leknutí nebo jen prudší zabrždění a můžete ohrozit život svůj, svého psa, ale i dalších lidí. Myslete na své bezpečí, ale i Vašeho psího kamaráda.
ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Ženě utekl pes, našli ho o 1700 km dál

novinky.cz

Recenze odolných hraček pro psy, test hraček, Žvejkometr

all4dogz.cz

Mazlíčci stále více trpí demencí. Může za to chudá strava a lenost

hobby.idnes.cz

FACEBOOK POŠTY PRO PSY