12.08.2013

Krmivo pro psy má vliv na změny mozku

Vlivy byly zaznamenány převážně u brachycefalických plemen psůD
nes už je všeobecně známo, že postupným šlechtením domácích psů je ovlivňován vzhled a kvalita srsti, barva apod. Výzkumníci z ze Sydney v čele s vedoucím týmu Dr. Michaelem Valenzuelou, se ale zaměřili na jinou z části těla u psů, a to na mozek, který jak zjistili, je stravou podstatně ovlivňován.


Dr. Michael objevil velké rozdíly ve velikosti, tvaru lebky psů po stránce funkční a estetické po více než 12.000 letech jejich chovu. Mozky mnoha krátkolebých a brachycefalických plemen v průběhu let zaznamenaly posun o 15 stupňů v čichové oblasti v návaznosti na stravu a to především u staffordšírských teriérů, pitbullů, mopsů, bullmastifů nebo buldočků.


Tento unikátní objev vyvolává důležité otázky ohledně dopadu na psí chování, avšak doposud nebyly vědecky prokázány žádné vlivy. Výzkumníci z veterinární fakulty ze Sydney zkoumali mozky celé řady plemen psů za pomocí magnetické rezonance. „Našli jsme podstatné a nezávislé korelace mezi velikostí, tvarem lebky a mozku, ale také v polohování a otáčení čichového laloku,“ konstatoval Dr. Valenzuela. „Lebka psů se za poslední tišíciletí stávala plošší, čímž dochází k tomu, že čichové oblasti mozku jsou vytlačovány směremem dopředu a pachové centrum mozku se posouvá čím dál více na „přední pozice“ v lebce,“ řekl Dr. Valenzuela. 

Podle Dr. Valenzueli mají tuto rozmanitost na svědomí unikátní úroveň v plasticitě psích genomů. „Je úžasné, že psí mozek dokáže pojmout tak velké rozdíly ve tvaru lebky je to něco co nebylo nikdy prokázáno u jiných druhů,“ říká Dr. Valenzuela. Bylo také zjištěno, že u tzv. brachycefalických plemen psů (klabonosá, zploštělá čelist) jako jsou např. Mopsi, buldočci apod. Se vlivem jejich šlechtění – chovu zvýšil výskyt onemocnění encefalitidou, kyčelných deformací, dechových obtíží apod. Doposud ale nejsou známé přímé účinky vlivu lidí na biologické změny, zásahy na mozky psů. „Dalším zřejmým krokem je pokusit se zjistit, zda-li tyto změny v mozkové reorganizaci u psů jsou také vázany na systematické rozdíly v jejich mozkové funkci,“ dodal závěrem Dr. Valenzuela.

Článek je chráněn autorskými právy. Jeho další publikování a rozšiřování je povoleno pouze po písemném souhlasu vlastníků stránek all4dogz.

Článek na www.postapropsy.cz byl použit ze stránek www.all4dogz.cz po písemném souhlasu vlastníka.
ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Jak postupovat, když máte nové štěně? Podrobný manuál pro začátečníky

hobby.idnes.cz

Recenze odolných hraček pro psy, test hraček, Žvejkometr

all4dogz.cz

Ženě utekl pes, našli ho o 1700 km dál

novinky.cz

FACEBOOK POŠTY PRO PSY